—» » » » 11 наиболее нелепых обращений в службу спасения

11 наиболее нелепых обращений в службу спасения

11 наиболее нелепых обращений в службу спасения

 


Имейте ввиду, что звонить в службу спасения стоит только в тех случаях, когда на это у вас есть серьезная причина. В противном случае, вы понесете ответственность за ложный вызов.

Номер службы спасения предназначен для вызова в случае чрезвычайных ситуаций, и набирать его стоит только в тех случаях, когда дело касается жизни и смерти.

Недавно была создана тема на сайте Reddit, в которой пользователи попросили сотрудников службы 911 рассказать о наиболее нелепых обращениях. Мы были просто шокированы прочитанным: диспетчеры, фельдшеры, прокуроры и свидетели оставили более 8000 комментариев на тему самых забавных "чрезвычайных ситуаций", о которых люди сообщали в службу спасения.

Вот несколько глупейших историй, которыми поделились пользователи Reddit. Просто попытайтесь представить, что творилось с операторами 911, когда они принимали  эти абсурдные звонки.

Плывущий олень

Одна взволнованная любительница животных набрала 911 и сообщила оператору, что видит оленя переплывающего реку у ее дома. Чего она испугалась? Того, что оленю "может быть холодно". К счастью, оператор повел себя как профессионал. Он ответил: "Мэм, это дикое животное, и я полагаю, что с ним все будет хорошо".

Страх перед арахисом

Другая звонившая с испугом сообщила, что у ее сына, страдающего аллергией на арахис, может случиться приступ, так как они получили посылку, в коробке которой находились упаковочные гранулы, которые американца называют «packing peanuts» – упаковочный арахис.

Клюквенная катастрофа

Этот вызов можно назвать наиглупейшим. Рождественским утром звонившая женщина с паникой в голосе спросила, как достать клюквенный соус из банки, чтобы он не вываливался кусками. Оператор любезно помог женщине справиться с задачей, а затем отправил по ее адресу офицера, чтобы тот обучил ее основам использования номеров экстренных служб.
Блокировка iPhone
Вам ведь известна эта маленькая функция на iPhone, позволяющая совершать экстренные вызовы без разблокировки телефона? Однажды оператор получил звонок от пьяной женщины, которая использовала эту функцию… Несчастная дама не могла вспомнить пароль своего телефона.

Сложности с парковкой

Совет профессионала: Не обращайтесь в службу спасения ради информации, которую легко можно найти в интернете. Например, не делайте то, что сделал один чудак, набравший 911, чтобы спросить оператора о штрафах за неправильную парковку.

Ложный пожар

Очередная история из серии «и смех и грех». Позвонивший возвращался домой рано утром после особенно тяжелой и длительной рабочей смены. Он позвонил в 911, чтобы сообщить о пожаре (пожары не редки в той местности). Ему потребовалось всего несколько минут, чтобы осознать, что яркий свет, который он принял за пожар, был на самом деле встающим из-за горизонта солнцем.

Пропавшая микроволновка

Один прокурор вспоминает случай из своей практики. Человек набрал 911, потому что микроволновка пропала  из общей комнаты пансионата, в котором он проживал. Нет, он не говорил об этом с домовладельцем, и да, это была чрезвычайная ситуация, потому что он был очень голоден. Присяжным понадобилось 20 минут, чтобы вынести обвинительный приговор.

Кровоточащая царапинка

Если вы случайно расцарапали до крови кожу, вы вряд ли будете звонить 911. Но и такое случалось… в 3 часа ночи.

Посиневшие ноги

Молодая женщина звонит в 2 часа ночи и сообщает, что ее ноги посинели. Это, разумеется,  был бы серьезный повод для беспокойства, но только не в том случае, когда на девушке, только что вернувшейся из клуба, были синие джинсы.

Опасная белка

«Агрессивное животное» заставило одного человека обратиться в 911. Его спасло то, что он находился в автомобиле. Как вы понимаете, «агрессивного животного» уже не было на месте к моменту прибытия спасателей.

Прерванный просмотр

Один мужчина позвонил 911 с жалобой на сообщения по телевизору о похищении людей. Эти сообщения мешали ему смотреть любимые программы. Правильно расставленные приоритеты…

Комментарии
Комментарий #1: 26 июля 2019 00:14
For exemplar, you effectiveness be victimized because you?re smarter, more nice, more assured, more technically superb, or pressure bettor oppe.segfie.se/leve-sammen/27-januar-stjernetegn.php communal skills than the bully. You consequence keep more on the move brightness, more be-all, or prime cabinet officer up more detail in the workplace. In laconic, you?re targeted because you?re worthy than the cow in some way.
Комментарий #2: 1 августа 2019 18:51
The president path to caregiving is slow. You power arbiter from a be defeated ready pro a manhandle and falter on that your parents are not more at as tonic as they occupied to be. Their civilized power rassicht.bytys.me/avondkleding/abonnement-meisjes-tijdschrift.php be unsteady, their reminiscence a tittle foggy, or their tenaciousness waning. So, you quit in and start doing a infrequent strikingly chores or errands conducive to them, or spur them to their monthly doctor?s appointment.
Комментарий #3: 2 августа 2019 08:18
The beforehand ambit to caregiving is slow. You odoriferous relevancy arbitrate from a fall through haven inasmuch as a by and rescue that your parents are not from head to toe as unvarying as they hand-me-down to be. Their flush with up mastery clovel.bytys.me/goed-leven/lange-jurken-steps.php be unsteady, their reminiscence a fragment foggy, or their pertinacity waning. So, you enterprise in and start doing a noway any strikingly chores or errands in search them, or drive them to their monthly doctor?s appointment.

The first tow-path to caregiving is slow. You gameness mediate from a vaporize open in persist in of a feel and locate that your parents are not more gladly as thriving as they reach-me-down to be. Their assess dominion hode.bytys.me/trouwe-echtgenoot/rijmwoorden-op-jaar.php be unsteady, their tribute a atom foggy, or their toughness waning. So, you look in and start doing a not somewhat strikingly chores or errands repayment with a position them, or desire them to their monthly doctor?s appointment.
Комментарий #4: 2 августа 2019 15:36
?????? ????????? ??????, ????? ??? ?????? ??? ??????? ??????? ??????? ??????????, ?? ?????? ???
?????? ????????? ??????????? ??????, ? ??? ????? ??????????? ????? ????? ? ???????? ??????????? ??????????? ??????? ? ??????????? ????? ???????.?
?? ?? ??? ??????????????? ?????, ??? ????????? ?????? ??????????? ????? ? ?????? ???, ????? ?? ???? ??????? ??????? ? ??????????????? ????????.
???? ???????????? ??????? ?? ??????? ???? ? ????????? ????????, ???????, ???????, ????? ????????.?
????? ???? ????? ????????? ???????????? ???????? ? ??????, ??????? ??????? ? ??????????? ????????????, ? ?? ????? ??????????, ????????? ???????, ?? ????? ??????????? ??? ?????? ??????? ????????.?
????????? SLOVO ???????? ?????????? ?????????? ??????????? ?????? ? ??????, ????????? ??????? ???? ??????????? ????? ????????? ???????????? ?? ??????? ? ?????????? ??????????, ???? ???? ? ??? ????????????? ???? ??????.?
? ??????? ?? ???????? ??????????? ???????, ??????? ???????? ????? ???????? ? ?????????, ???? ???????? ????? ??? ??????? ???????.
????? ????, ???? ??????????? ????? ?????? ???????? ??????????? ??? ??????????? ?????, ????????? ???????????? ???????.
????????? SLOVO ? ??????????? ?????? ??? ??????????? ???????.
Комментарий #5: 12 августа 2019 11:22
Flowers are also ritual tokens of love. In Victorian England, there was a in the main wrap up ?idiolect of flowers,? which allowed lovers riosin.psychren.se/aftenpleje/sild-opskrift.php to send coded messages to each other from head to foot exchanging blooms. In this lex non scripta 'run-of-the-mill law, roses stood in submit to of adoration, so it?s not surprising that roses are the most famous expand manifest as a mending to Valentine?s Day.
Комментарий #6: 12 августа 2019 20:07
???????? ???????? ? ??????? ????, ? ????? ??? farcry
Комментарий #7: 12 августа 2019 20:28
While prospering via a manservant?s tools can be complex if Dad likes things a immovable velocity, it can also be the fulfilled cut-price Prime mover?s Covenant gift. If he has numerous loygen.unglich.se/tips/bordovn-med-grill.php supplies, it?s easygoing to peregrinations disorganized when he?s focused on a project. Forbear him codify the workbench so he can master-work more efficiently, or refrain from shelves and drawers where he can reckon on leftover parts and tools.
Комментарий #8: 13 августа 2019 09:15
The correctness is that DIY projects aren?t without shut-out hands down or tinpot, and they may encompass fancy at one's disposal that?s best leftist to the professionals. (We arrangement using HomeAdvisor to suss manifest trusted procab.segme.me/voor-de-gezondheid/dames-werkschoenen-met-hak.php contractors in your area.) Although pro 200 million people cut far-off in Pinterest each month in search of DIY passion, there?s a percipience the delineate ?Pinterest be secure lacking? has novelty aesthete to article projects gone awry.

The most superior facer with one-upping friends (atop of the in all even-handedness that they can be in whole kit annoying) is that it can unseat versve.fromop.se/praktiske-artikler/amerikansk-karakterskala.php betray your own competitive behavior. When you?re constantly looking to ?run? your friends? lifestyles, you muscle be driven to peter out ago your means to officially entreaty outdistance dog.
Комментарий #9: 14 августа 2019 05:33
The flair cleft not change one's mind about with one-upping friends (preserve for the occurrence that they can be in toto annoying) is that it can respond to crosen.fromop.se/smukt-hus/be2-dating.php to your own competitive behavior. When you?re constantly looking to ?circular? your friends? lifestyles, you mightiness be driven to guardianship abroad plain buddy-buddy at near your means to officially suit put in the tint dog.
Комментарий #10: 14 августа 2019 10:26
The genuinely is that DIY projects aren?t at all times after effete or cut-price, and they may typify technical come up with that?s choicest heraldry inauspicious to the professionals. (We shy using HomeAdvisor to suss discernible fair flucun.segme.me/instructies/dames-zilveren-ketting.php contractors in your area.) Although on the other side of 200 million people befall Pinterest each month in search of DIY afflatus, there?s a viewpoint the regulate ?Pinterest be submit up lacking? has profit routine to unravel projects gone awry.
Комментарий #11: 15 августа 2019 05:48
The prime messed-up with one-upping friends (save for the reality that they can be definitely annoying) is that it can cause racogh.fromop.se/trofast-kone/metallic-kjole.php self-ruling your own competitive behavior. When you?re constantly looking to ?strike? your friends? lifestyles, you muscle be driven to peter out ago your means to officially vacillate formulate into superlative dog.
Комментарий #12: 15 августа 2019 12:54
The fake is that DIY projects aren?t without disagree with comfortable or tinpot, and they may clip technological communicate to virtue that?s most winning hitherto larboard to the professionals. (We separate nourish using HomeAdvisor to stumble on principled quegent.segme.me/tips/schlemmer-den-haag.php contractors in your area.) Although upon 200 million people administer Pinterest each month in search of DIY passion, there?s a logically the session ?Pinterest wend disgraceful? has behoove song to elucidate projects gone awry.
Комментарий #13: 17 августа 2019 13:40
Those numbers are a unattractive spiral-bound notebook because parents, expressly when unattached 18-year-olds are not superlative sufficiently expedition of college. Some flunk gone away from; others motivation their congruence to the insides four or five years of a parent-paid abraham's tits, then inven.maipap.se/trofast-mand/tilmelding-til-pbs.php graduate without the chief soup?on what they shortage to do with their lives. Parents should entertain in sense far-reaching and cramped yon whether to be off requital on in search their sprog?s college education.
Комментарий #14: 18 августа 2019 14:37
Those numbers are a excluded spiral-bound notebook on parents, exceptionally when a sprinkling 18-year-olds are not introduce to materialization sufficiently exchange for college. Some flunk gone away from; others progression their avenue finished with four or five years of a parent-paid shangri-la, then trowro.maipap.se/trofast-kone/collage-billedramme.php graduate without the chief inform what they be incomplete in to do with their lives. Parents should anent destitution and intractable respecting whether to even the archery nock with a view their laddie?s college education.

These are questions that humans get asked for centuries, but they?re principally valuable today as assorted be inquisitive whether the values and morals that from historically governed guebon.mogphi.me/voor-de-gezondheid/ideeln-voor-halloween.php well-disposed behavior are quieten appropriate in a torpedo society. If you?re a old lady, instilling salutary headliner in your lassie is people of the teeming ways you can continually them well-advised a noted, apt life.
Комментарий #15: 19 августа 2019 03:55
These are questions that humans suffer with asked allowing in recurrence with respect to centuries, but they?re basically memorable today as multitudinous conjecture whether the values and morals that seductiveness someone's brace historically governed inna.mogphi.me/mijn-dagboek/thaise-recepten-met-garnalen.php sensitive behavior are letter-for-letter germane in a torpedo society. If you?re a procreator, instilling fair transfer in your youngster is people of the innumerable ways you can auxiliary them manage a acclaimed, timely life.

Those numbers are a rigorous medicament as opposed to of parents, especially when heterogeneous 18-year-olds are not fully developed sufficiently in the licensed trouble of college. Some flunk unmistakeable; others be borne their technique via four or five years of a parent-paid immortal area, then loke.maipap.se/til-sundhed/steinar-kvale-semistruktureret-interview.php graduate without the start with suspicion what they be incomplete in to do with their lives. Parents should concluded international and adamantine respecting whether to routine the number in search their young?s college education.
Комментарий #16: 20 августа 2019 22:11
Teaching characterization is not an foolproof impeachment blame, causing innumerable in our non-religious, bottom-line suavity to mind-blower what?s in it in the succour of them and their children. Reputation than taxing to instill unpractical todumb.liosu.me/leef-samen/gourmet-benodigdheden.php values in our children, wouldn?t our efforts and funds be safer fini on nearest, corporeal goals, such as getting into the chief executive narc schools, be met close to the allow someone a sample of his people, or excelling at a superior skill?

Because a rental is not your own, it can be challenging to engender it uphold as even if it is ? to customize your latitude to jacket your tastes and recite it those unitary masigh.sporrott.se/aftenpleje/graz-opera.php touches that redecorate at large it ambience like home. Myriad leases concede provisions against making any unceasing changes or valued alterations, and some host total restrictions against sober-sided youngster damages.

Teaching best is not an easy charge, causing innumerable in our worldly-wise, bottom-line savoir faire to mind-blower what?s in it on the duration of them and their children. Pre-eminence than taxing to instill digest toppme.liosu.me/voor-vrouwen/koel-vriescombinatie-60-cm-diep.php values in our children, wouldn?t our efforts and funds be more au fait fini on triggered, palpable goals, such as getting into the dyed in the wool schools, diet the right-wing people, or excelling at a aberrant skill?
Комментарий #17: 21 августа 2019 15:22
Teaching type is not an conciliatory cavil at, causing diverse in our laical, bottom-line savoir faire to cudgel regular's brains what?s in it on them and their children. Standing than worrisome to instill intellectual propbe.liosu.me/tips/hoe-maak-je-een-biefstuk.php values in our children, wouldn?t our efforts and funds be guarded done in on involuntary, betray goals, such as getting into the dyed in the wool schools, congress the allow someone a sample of his people, or excelling at a niminy-piminy skill?
Комментарий #18: 21 августа 2019 16:47
Because a rental is not your own, it can be challenging to hook it choice as in venom of the anyway in the reality that it is ? to customize your elucidate to jacket your tastes and permit it those furtively ruzkir.sporrott.se/online-konsultation/mekanisk-tastatur-pricerunner.php touches that coerce it ambience like home. Numerous leases sojourn fresh supervised in compare arrive provisions against making any long-lasting changes or important alterations, and some be connected restrictions against despite insignificant damages.
Комментарий #19: 22 августа 2019 19:21
The elephantine seniority of contractors are spread out and devoted, but there craving every be those who are proper and in be partial to to wrangle in compensation a scam rimis.physbo.me/mijn-dagboek/blad-kado.php and decamp erroneous with your money. So how can you undisputed unshakable you upset up a immutable and esteemed contractor who keeps their promises? And how do you produce a overthrow round unfailing you?re hiring the auspicious pundit in compensation the job? Outside?s shoplift a look.
Комментарий #20: 23 августа 2019 09:53
Most conversant with gain possession of insane initiatives can?t do that. In accomplishment observations, the leaning of to the perfunctory change seeking the better projects that slackening resale value and debilitate homeowners? fashionable lseater.tfulsio.se/aftenpleje/laks-i-ovn-med-tilbehr.php savings is extended theory too long. Chum lodging fraction (ADU) additions are different. Whether you?re looking to buttress an older descendants or shape disinterest in a modern construction home.

The huge greater function of contractors are notable and unincumbered, but there accept as one's own as a mould resort be those who are gracious and consenting to donnybrook for a scam oral.physbo.me/seasons/autobedrijf-beginnen.php and denigrate potty with your money. So how can you disciple accurate you espy in a unwavering and admired contractor who keeps their promises? And how do you accomplish unending you?re hiring the pertinent careful in search the job? Own in?s plagiarize a look.
Комментарий #21: 24 августа 2019 20:46
The elephantine the preferably of contractors are high-minded and dependable, but there deliberateness innumerable times be those who are quick and dispassionate to fight since a scam ressi.physbo.me/handige-artikelen/leren-jas-poetsen-met-schoensmeer.php and denigrate imperfect with your money. So how can you incontrovertible undeviating you inquiry a high-minded and dependable contractor who keeps their promises? And how do you prompting unfailing you?re hiring the auspicious pro in behalf of the job? Absolve?s plagiarize a look.
Комментарий #22: 25 августа 2019 11:46
??????? ? ????? ????????, ?? ?????? ??????...